Jdi na obsah Jdi na menu
 


Perské a exotické kočky.

perská kočka Perská kočka Exotická kočka

Polodlouhosrsté kočky.

norská lesní Birma Mainská mývalí kočka Něvská maškaráda Norská lesní kočka Ragdoll Sibiřská kočka Turecká angora Turecká van

Krátkosrsté a somálské kočky.

ruská kočka Barmská kočka Bengálská kočka Britská kočka Burmila Egyptská mau Evropská kočka Habešská kočka Japonský bobtail Kartouzská kočka Korat Manská kočka Ocicat Rex Ruská modrá kočka Snowshoe Sokoke Sphynx Somálská kočka

Siamské a orientální kočky.

balineská kočka Balinéska Javánská kočka Orientální kočka Siamská kočka

Domácí kočka.

Domácí kočka Domácí kočka

Neuznaná plemena koček.

nebelung Americký bobtail Americká hrubosrstá kočka Americká kudrnatá kočka Asijská kočka Bombajská kočka Californian spangled Cejlonská kočka Čínský pinč Česká kadeřavá kočka Havana brown Kanaánská kočka La Perm Munchkin Nebelung Pixie Bob Selkirk rex Singapurská kočka Skotská klapouchá kočka Thajská kočka Tiffany Tonkinská kočka

Méně známá plemena koček.

Sphynx Korat Americký bobtail Kurilský bobtail Silkirk rex Thajská kočka Javánská kočka Turecká van Bombajská kočka Sphynx Něvská maškaráda Seychelská kočka Savanová kočka Egyptská mau Britská dlouhosrstá Sokoke Nebelung Bengálská kočka

Srovnání plemen koček.

Bengálská kočka Ragdoll - Birma Perská - Exotická Bengálská - Ocicat

 

 

Krytí kočky.

Krytí kočky si předem dohodněte s majitelem krycího kocoura.Také si ujasněte,jaké veterinární podmínky budete muset splnit.Většinou postačí očkování proti běžným kočičím nemocem.Dohodněte si předem i výši a splatnost poplatku za nakrytí a také se dohodněte na postupu v případě neúspěšného krytí.

Obvyklé je přinést kočku ke kocourovi.Kocour se ve svém prostředí cítí jistější a krytí se pak lépe daří.Nedoporučuje se půjčovat kocoura majitelům koček.Změna prostředí a s tím spojená zátěž vedou často k tomu, že k nakrytí kočky vůbec nedojde.Kočku přineste ke kocourovi hned na začátku říje.Kočičí říje trvá obvykle týden,ale počítejte s tím,že jeden den budou potřebovat k seznámení.Kočku ponechejte u kocoura asi tři dny,majitel kocoura se v té době přesvědčí,zda k nakrytí došlo.

Po příchodu kočky ke kocourovi nechte kočku ještě nějakou dobu v přepravce,aby ji kocour cítil,ale aby ještě nedošlo k přímému kontaktu.Po vypuštění kočky začne probíhat seznamovací rituál.To,jak dlouho bude trvat záleží na zkušenostech obou partnerů,povaze,ale i vzájemných sympatiích.

Kočky by měly mít k dispozici klidnou místnost,kde by neměly být rušeny.Během tohoto období většina koček téměř nežere a námluvy probíhají nepřetržitě.Na kočkách můžete v tomto období pozorovat únavu.Necháváte-li kočku u kocoura jen krátkou dobu,dbejte na to,aby byla nakrytá aspoň třikrát.Přesné datum krytí,tedy začátek i konec si přesně poznamenejte,poslouží vám k výpočtu termínu porodu.

Jestliže máte doma kocoura,kterého jste k nakrytí nepoužili,musí být aspoň 10 dní od kočky oddělen,protože by mohlo dojít k dalšímu nakrytí a koťata by byla zčásti po jednom otci a zčásti po druhém.

Jak vykoupat kočku.

Všichni, kdo chovají kočku se jednou dostanou do situace, kdy je třeba kočku vykoupat. Říká se sice, že každá kočka je velmi čistotná a o svou srst se postará sama, to je jistě pravda, ale také může nastat situace, kdy bude koupel nevyhnutelná. Koupání koček jistě velmi důvěrně zná každý chovatel, který jezdí s kočkou na výstavy. Kočka se přibližně týden před výstavou vykoupat musí, aby byla krásná, voňavá, zkrátka nej. Bílé kočky a kočky perské se dokonce doporučuje koupat dvakrát. Naopak malá koťata se nedoporučuje koupat, aby neprochladla. Také před výstavou nekoupejte kočky, jejichž srst těsně kopíruje tělo např. siamské a orientální, srst by po koupeli odstávala.


foto k článku

A jak na samotnou koupel?


První na co nesmíte zapomenout je, že kočka je šelma. Má tudíž zuby a ostré drápy. Drápky doporučuji ještě před koupelí zkrátit. Vše potřebné ke koupeli si nachystejte dříve, než kočku přinesete do koupelny. Používejte výhradně šampon pro kočky. Na trhu je již spousta kvalitních šamponů, které jsou rozlišeny i podle barvy srsti. Na kočky perské i jiné s delší srstí se dále používá kondicionér, někdy i zpevňovače a lesky, to vše samozřejmě určené speciálně pro kočky.

Před samotným koupáním položte do vany protiskluzovou podložku a napusťte vodu do výše asi 10 cm. Voda by měla mít teplotu 37 až 38° C. Kočky mají vyšší teplotu těla, proto i voda musí být teplejší. V nádobě s vodou si rozmíchejte potřebné množství šamponu. Teprve potom přineste kočku. Vložte ji do vany a uklidňujte ji, pro kočku není koupel samozřejmostí. Kočku přelijte šamponem od krku dozadu a šampon dobře vmasírujte do srsti. Dejte pozor, aby se voda nedostala kočce do očí a uší, to by ji velmi vyděsilo. Srst na hlavě a kolem uší opatrně omyjte vlhkou žínkou nebo rukou. Šampon i kondicionér je třeba důkladně opláchnout. Pokud se vaše kočka neděsí sprchování, pak kočku důkladně osprchujte.

foto k článku

V opačném případě si předem nachystejte teplou vodu do kbelíku a tou kočku polévejte, dokud se nespláchnou všechny zbytky šamponu či kondicionéru. Kočku po koupeli zabalte do froté osušky a masírováním osušte. Pokud kočka snese vysoušeč vlasů, vysušte ji, ale takových koček je opravdu málo. Jen málo koček zvládá koupel naprosto bez problémů. Některé hlasitě mňoukají, až to rve uši, jiné se urputně koupání brání, škrábou a prskají, proto buďte při koupeli opatrní a neustále na kočku mluvte.

foto k článku

Nezapomeňte, že kočka musí být po koupeli celý den v teple, protože kořínky chlupů zůstávají dlouho vlhké. Toto se týká i koček s výběhem ven. Pokud bude kočka po koupeli na vás „uražená“ nedivte se, vždyť jste jí udělali něco, co pro ni není přirozené. Jsou ale kočky, které koupel vyloženě nesnáší, a vy po marném boji vypadáte, jako byste několikrát prolezli trním a kočka je už dávno schovaná někde v úkrytu, odkud minimálně do večera nevyleze. V tomto případě doporučuji koupel suchým šamponem. Suché šampony jsou sice dražší, ale pokud se chcete vyhnout škrábancům a kousnutím, vyplatí se. Šampon se používá stejně jako pudr, důkladně se vmasíruje do srsti a vyčeše se. Pokud kočce nemůžete zajistit pobyt v teple, je tato „koupel“ řešením. Suchý šampon můžete nahradit i koupelí z otrub. Zahřáté otruby důkladně vmasírujte do srsti a poté důkladně vyčešte.

foto k článku

Bezsrsté kočky se jemně omývají navlhčenou žínkou ve vlažné vodě, nebo se koupou ve velmi jemném šamponu a to jednou za 10 až 14 dní. Na kůži bezsrstých koček se tvoří maz a může zde ulpívat. Kočku pak dobře osušte a ponechejte ji v teplé místnosti.

Pozor na pády koček.

Pád z malé výšky je pro kočku mnohem nebezpečnější,,než pád z několika metrů.Kočka totiž potřebuje dostatek času,aby se během pádu převrátila do "přistávací polohy".Využívá odporu vzduchu,ocasem kormidluje a vesluje,tlapky má roztažené.Její ohebná páteř a fragmentovitá klíční kost jí pomáhají k pružnému dopadu.Koťátka mají tuto schopnost teprve od určitého stupně zralosti.

Občas se objeví zprávy,že kočka přežila pád z velké výšky,jsou to ovšem výjimky.Kočka asi měla během padání možnost snížit prudkost nárazu,ať už díky keřům,či větvím stromů.Když kočka přistane na měkkém podkladu nebo na místě hustě porostlém zelení,může to trochu zmírnit její zranění.Naopak pády na tvrdý podklad,třeba beton,nikdy nezůstanou bez následků.Náraz je příliš prudký a nohy kočky ho neodpruží.Následky bývají velmi vážné:otřes mozku,zlomeniny,vnitřní zranění,která nemusí být znatelná na první pohled.Navíc kočka utrpí šok.

Proč kočka spadla z balkónu?Kočky mají jedinečný smysl pro rovnováhu a dovedou výborně balancovat.Ale jejich život ovládají emoce.Pohled na letícího ptáka či motýla dokáže probudit lovecký instinkt.Kočka vyskočí,aby chytila kořist a vlastní váha ji strhne dolů.Kočka může spadnout i během balancování, a to v důsledku leknutí.

Kočky žijící venku před pády ochráníme jen stěží.Za to kočky žijící v bytech ochráníme před pádem celkem snadno.Postačí důkladné a odborné zajištění oken a balkónů.

Dědičná onemocnění koček.

HCM(hypertrofická kardiomyopatie)

HCM je dědičná choroba,která spočívá v tom,že stěna levé srdeční komory je větší a silnější než obvykle,kvůli čemuž srdce nemůže normálně fungovat.

První problémy se obvykle objeví až v dospělém věku.Počáteční symptomy jsou znatelné pouze nepatrně, a můžete je snadno přehlédnout.Kočka vypadá dlouho zdravě,najednou však vážně onemocní.Často dochází k ochrnutí nohou,rychlejšímu tlukotu srdce nebo šelestům na srdci.

U některých koček se objevují pouze lehčí stadia této nemoci,ty se pak mohou bez výraznějších problémů dožít vysokého věku,zatímco u jiných koček vede tato nemoc k předčasné smrti.

V současné době lze tuto nemoc diagnostikovat pouze ultrazvukem.HCM je sice nevyléčitelná nemoc,pokud je však diagnostikována a léčená,může se srdeční činnost díky speciálním lékům zlepšit.

PKD(polycystic kidney disease)

PKD je dědičné onemocnění ledvin,jenž se vyskytuje nejen u koček,ale i u jiných zvířat a též u lidí.Nemoc se projevuje výskytem cyst(prohloubenin naplněných tekutinou),které se tvoří ne obou ledvinách.Tyto cysty ochromují funkci ledvin a mohou mít až smrtelné následky.Přestože je PKD nevyléčitelná choroba,mohou vhodné léky život zvířete prodloužit.Nemoc se často projevuje nadměrným pitím a s tím spojeným nadměrným močením.

PKD se objevuje v různých stupních.Zvíře na ni může zemřít již v mladém věku,ale též se stává,že kočka onemocní až později.V druhém případě se majitel kočky domnívá,že kočka zemřela na přílišné opotřebování ledvin,zatímco pravou příčinou smrti byla právě neléčená lehká forma PKD.

Kvůli dědičnému charakteru tohoto onemocnění je důležité nemoc diagnostikovat,a to i přesto,že nemocné kočky se často dožívají vyššího věku.Zvířata,která zdánlivě nemají žádné potíže,ale přesto PKD trpí,mohou totiž zplodit koťata,která touto nemocí onemocní již v útlém věku a také na ni předčasně zemřou.Diagnóza se zjišťuje pomocí ultrazvuku a určují ji pouze specializovaní lékaři.

Patella luxatie.

Patella luxatie(PL) je dědičná vada kolenních kloubů,která se vyskytuje u rozličných druhů psů a koček.Odchylka se vyznačuje více či méně uvolněnými kolenními klouby,v nejvážnějších případech se mohou klouby uvolňovat při sebemenším pohybu,což znemožňuje kočce ohýbat nohy,a tedy jakýkoli normální pohyb nebo skákání.Ve velké většině případů se však jedná pouze o lehkou luxaci,která kočku tolik neomezuje.

Diagnózu může určit dobrý veterinář,který hmatem zjistí,jakou vůli mají kolenní klouby při lehkém tlaku.Kočkám jenž trpí vážnější formou patella luxatie,může pomoci operace,kterou provádějí specializované kliniky.

Kočky a cukrovka.

Cukrovka,odborně diabetes mellitus,existuje nejen u nás,lidí,ale mohou jí onemocnět i naše kočky.Jedná se dokonce o nejčastější chorobu metabolismu,a tak se vyplatí znát a včas rozpoznat první příznaky.Nejvíce jsou ohroženy kočky s nadváhou,že příčinou není podávání cukru je již známo.Důvodem této nemoci je narušená souhra hormonu inzulinu a buněk,na které má tento hormon působit.

Většinou onemocní cukrovkou starší kočky a kocouři.Mladá zvířata onemocní jen velmi vzácně.Typickým příznakem je zvýšená žízeň.Kočkám najednou nestačí miska plná vody,vypijí ji a dožadují se další.Často kočky i více žerou a přesto hubnou,protože energie z potravy nemůže být dopravována do buněk.I jejich srst může vypadat suchá a bez lesku.Zdravotní stav kočky s cukrovkou se může náhle prudce zhoršit,protože v důsledku narušení metabolismu energie vznikají v těle odpadní produkty,které okyselují krev.Z tohoto důvodu se může dostavit zvracení,průjem,nechutenství,zánět sliznice v tlamičce a žloutenka.Aby jste předešli takto těžkému průběhu,je důležité včas reagovat na zvýšenou žízeň kočky a včas navštívit veterináře,kvůli objasnění příčiny.Příčinou zvýšené žízně totiž nemusí být jen onemocnění cukrovkou,může jít rovněž o onemocnění ledvin.

Důkazem toho,že kočka trpí cukrovkou je zjištění cukru v moči a zřetelně zvýšená hladina cukru v krvi.Vyšetření krve je důležité,jelikož se při něm dá zjistit do jaké míry jsou cukrovkou postižena játra.Konečnou diagnózu stanoví veterinář,jestliže kočka onemocněla cukrovkou začíná doživotní léčba inzulinem.Inzulin může majitel své kočce podávat injekčně sám.U komplikovaných onemocnění je třeba se řídit pokyny veterináře.

A jak cukrovce předcházet?Šance,že vaše kočka neonemocní cukrovkou je podstatně vyšší,pokud budete udržovat ideální váhu kočky,podáváním přiměřeného množství krmiva.

Kočky a blechy.

Blecha je nejen nepříjemná,ale i nebezpečná.přenáší totiž choroby a způsobuje alergie.Nechráněnou kočku mohou tito krvežízniví živočichové kdykoli navštívit. Silné zamoření blechami negativně ovlivňuje nejen celkový stav kočky,ale má za následek i anémie a přispívá k celkovému oslabení zvířete.Zvláštní význam má ovšem alergie na bleší kousnutí.Sliny blech svým složením zabrání po kousnutí srážení krve a díky tomu se blecha může vydatně napít.Právě tato účinná látka v bleších slinách vyvolává alergii.Kočka trpí svěděním a stále se škrábe.Z toho pak vznikají chorobné změny na kůži,hnisání a ekzémy.K dosažení trvale úspěšné léčby je nezbytně nutné bezezbytku odstranit blechy.Má-li kočka alergii na bleší kousnutí,zvolte preparát,který funguje jako kontaktní jed.To znamená,že usmrtí blechu již před prvním kousnutím.

Bleší samička žije asi čtyři měsíce.Denně snese 20-50 vajíček,takže se velmi rychle množí.Larvy se klubou za 2-5 dní,poté se na jeden až dva týdny zakuklí,než jsou z nich dospělé blechy,které se mohou znovu rozmnožovat.Najdete-li na kočce jednu blechu,můžete předpokládat,že v její srsti nebo v přikrývkách sídlí ještě minimálně 20 blech v různých vývojových stádiích.Vajíčka blech mají hladký povrch,proto se neuchytí na srsti,ale spadnou do polštářů,pelíšků i koberců,kde se během několika dní mohou vyklubat.

Najít blechu u dlouhosrstých koček je velmi obtížné.Pokud však při prohlídce srsti najdete malé černé drobečky,které po rozmáčknutí v ubrousku zčervenají,objevili jste bleší výkaly. Tyto výkaly jasně dokazují napadení blechou.Blechy můžete předpokládat i v případě,že má kočka ekzémy,hubne nebo churaví.

Když blechy objevíte,nepanikařte.Nejdříve kočku vykoupejte v šampónu proti blechám.Šampón ošetří celé zvíře a usmrtí dospělé blechy.Pokud vaše kočka špatně snáší vodu,použijte pudr.Aby se přerušil rozmnožovací cyklus,musíte použít produkty opakovaně.Kromě šampónů,pudrů a sprejů existují i obojky a preparáty spot-on.Preparáty spot-on nabízejí spolehlivou ochranu.Stačí nanést několik kapek na kůži kočky.K dostání jsou i prostředky ve formě tablet a past.Ty se podávají v krmivu v dávce přizpůsobené váze zvířete a díky nim se u blech vyvine sterilita a blechy tak vyhynou.Proti dospělým blechám však nepůsobí,proto je používejte v kombinaci s jiným prostředkem.Nechrání ani proti alergii.Blechy vyhynou asi po čtyřech až pěti měsících.Po tuto dobu podávejte prostředek(tablety nebo pastu)pravidelně každý měsíc.

Nezapomeňte,že je třeba očistit celé okolí,které kočka využívá.Proto je třeba provést důkladný úklid celého bytu.Dlaždičky vydrhněte horkou vodou,koberce důkladně vysajte a vyčistěte.Přikrývky,polštáře a deky vyperte a ošetřete sprejem proti blechám.A to vše minimálně po dobu 4-5 týdnů.

Na konci každého ošetření proti blechám kočku musíte odčervit.Blecha totiž slouží jako mezihostitel pro různé druhy tasemnic.Prostředek na odčervení podejte kočce buď ve formě tablety nebo pasty.

Zvracení koček.

Kočka, jako většina dravců a masožravců, zvrací poměrně snadno.Příčinou může být přijmutí nestravitelných částí v potravě(kůže,kosti,srst vlastní nebo uloveného zvířete).Tyto nestravitelné části musí prostě ven tou nejkratší cestou.Zvracení předchází nausea,je to stav,kdy kočka začíná být malátná,nadměrně sliní,olizuje se a polyká. Tento stav může u nezkušeného majitele vyvolat zděšení, protože kočka přitom leží, natahuje krk, vydává sípavé zvuky až skřeky různé intenzity.Potom následuje zvracení nevhodného obsahu zaživadel zpět jícnem do dutiny ústní a vyplivnutí.Dalším šokem může být,když kočka začne vyzvracenou potravu znova konzumovat.

Za zcela normální lze považovat zvracení smotků srsti, kterou kočka spolyká při čistění a které neprojdou ven klasickou cestou.Tyto smotky kočka musí zvrátit,jinak hrozí zdravotní problémy. Stejně tak zvracení nestravitelných částí potravy u lovících koček

Pokud však zjistíte,že se s kočkou opravdu něco děje a přijatá potrava se nepohybuje směrem,kterým by měla,je nutné kočku pozorovat.Zjistěte častost zvracení a zkontrolujte obsah zvratků.Občasné zvracení smotků srsti není závadné.Zvýšit pozornost by jste měli v případě,že kočka zvrací opakovaně a nebo ji lidově řečeno pořád natahuje ke zvracení.Nejprve si vzpomeňte,co kočka naposledy jedla.Může se totiž jednat o akutní záležitost,kdy je zvracení jen obraným mechanismem organismu k odstranění nevhodné nebo závadné stravy.Při tomto zvracení odstraňte veškeré krmivo z dosahu kočky a nechte jí jen dostatek čerstvé vody.Pokud se již zvracení neopakuje,ponechte kočku asi 24 hodin bez krmiva,potom podávejte kvalitní krmivo v menších dávkách,ale častěji.

Když ale zvracení neustává a kočka začíná být malátná nebo apatická,napíná se,ale nezvrací,nebo ve zvratcích najdete kusy zcela nestravitelných předmětů nebo krev,neváhejte a okamžitě navštivte veterinu.Také v případě,že zvratky mají žlutou nebo černou barvu,je nezbytné vzít kočku na vyšetření. Může jít o velmi závažné onemocnění, od potravní alergie přes otravy, záněty žaludku, problémy střevní až k metabolickým poruchám. Nejen onemocnění jater, slinivky břišní, ledvin, pobřišnice, také neurologická onemocnění, stavy po úrazu, zánět středního ucha a další onemocnění mohou vyvolávat zvracení.

Veterináři sdělte jak dlouho kočka zvrací a o jaké zvracení se vlastně jedná.Jestli jde o dávení,kdy je polknuté sousto vráceno okamžitě po polknutí,ještě dříve,než se dostane do žaludku.V tomto případě zůstává sousto jen v jícnu a vyvržený obsah není nijak změněný,ani není cítit žaludečními šťávami.

Nebo se jedná o klasické zvracení,při kterém kočka vyvrhne obsah žaludku,případně i střev,v čase nezávislém na krmení nebo i při naprosté hladovce.Sdělte také veterináři kdy byla kočka naposledy krmena a čím.Pokud kočka užívá nějaké léky,vitamíny nebo krmné doplňky,sdělte i tuto informaci lékaři.Jen tak se podaří co nejdříve zahájit patřičnou léčbu.

Nikdy se nesnažte tlumit zvracení,bez toho,aby jste znali příčinu.I zvracení je obranná reakce organismu,proto nesmí být podceněno.Snad jediným případem,kdy je třeba kočce podat léky proti zvracení, je nevolnost při jízdě autem.Pokud má vaše kočka tento problém,poraďte se s veterinářem,jaké léky jí dát,rozhodně sami neaplikujte léky určené lidem.Je mnoho léků určených speciálně pro kočky s tímto problémem,vyzkoušet můžete i homeopatii.Dobré je také zavedení speciálního dietního režimu před plánovaným cestováním,s tím vám pomůže váš veterinář.

 když pořekadlo říká – prašivý pes – častěji se setkáváme s tímto onemocněním u koček. Je to parazitární onemocnění kůže, které vyvolává svrabovka kočičí (Notoedres cati). Tento roztoč je velký asi 0,3 mm, není tedy vidět pouhým okem ani lupou. Vyvrtává chodbičky v povrchové vrstvě kůže, do těchto kanálků klade vajíčka a zanechává v nich trus. Vylíhlé larvy vylézají na povrch, kde hledají potravu a probíhá jejich vývoj přes nymfu do stadia dospělce. Tento vývoj trvá asi 3 týdny.

Svrab neboli prašivina u koček První změny můžeme pozorovat na okrajích ušních boltců, dále se šíří na hlavu a krk. Kočky pociťují velmi silné svědění, postižená místa nadměrně čistí a škrábou a tím si roznáší parazita na končetiny a tělo. Na kůži se nadměrně vytvářejí šupiny a silné strupy šedavé barvy, srst vypadává (viz foto). Zesílená kůže se skládá do záhybů, které mohou překrývat oči a omezují vidění a orientaci kočky. Onemocnění je nepřehlédnutelné, kromě typických kožních změn kočky trpí zánětem kůže pro sekundární infekci, jsou vyčerpané a malátné, málo se pohybují, nemohou přijímat krmivo, hlavně nemohou samy lovit. Pokud nejsou léčeny, hynou pro celkové vyčerpání a sepsi.

Toto onemocnění lze lehce diagnostikovat podle typických klinických příznaků, diagnózu potvrdíme mikroskopickým vyšetřením. V kožním seškrabu se nachází množství živých a odumřelých zákožek. Prognóza je velice příznivá, i pokročilá stadia nemoci lze úspěšně léčit. K léčbě dříve užívané koupele antiparazitárními prostředky se již nepoužívají pro obtížnou aplikaci a toxicitu preparátů. Léčba je možná opakovanými injekcemi nebo léky podávanými ve formě spot on (ampulka léku, který se vetře do kůže na kohoutku). Pro léčbu koček nelze používat preparáty, kterými se léčí lidé. Tyto preparáty jsou pro kočky toxické! Ani jiné preparáty zevně aplikované na postižená místa nelze používat, protože kočky je olížou, očistí se a tím je preparát neúčinný, naopak může způsobit kočce vážné zdravotní problémy. Přenos parazita se děje jednak přímým stykem koček, jednak sdílením společných pelechů. Od koček se mohou nakazit i králíci, méně často psi. Psi bývají postiženi jinou zákožkou (Sarcoptes scabiei), ta u koček parazituje spíše vzácně. U myší, potkanů a křečků parazituje Notoedres muris, u člověka Sarcoptes scabiei, var. hominis. Není však vyloučeno nakažení člověka i svrabovkou kočičí (Notoedres cati). K přenosu parazita dochází v teple a při velmi blízkém kontaktu nemocné kočky s člověkem (v posteli).

U člověka se svrab (jakéhokoliv původu) projevuje jako drobné pupínky červené barvy, které jsou lokalizovány kolem pupku, na hýždích a v jiných místech s jemnou kůží. Onemocnění člověka kočičí svrabovkou má pouze přechodný charakter a po vyléčení kočky nebo zabránění těsnému kontaktu s nemocnými jedinci dochází k samouzdravení. V žádném případě se člověk nenakazí při dodržování obecných hygienických zásad, ani pohlazením nemocné kočky, při aplikaci léků kočce nebo běžné manipulaci s pelechy nemocných koček.

U koček chovaných pouze v bytě se s tímto onemocněním vůbec nesetkáváme. Problémem je u koček, které se volně pohybují venku. Přichází do styku s dalšími nemocnými a neléčenými kočkami a dochází k novému nakažení. Proto je nutno v kočičích koloniích a útulcích vyhledat nemocné jedince, kteří jsou zdrojem parazitů a současně léčit celé osazenstvo. Nesmírně nutná je asanace kočičích pelechů a shromaždišť koček. Ta urychlí eliminaci onemocnění.

Onemocnění je rozšířené nejen po celé Evropě, ale i jinde a veškeré druhy svrabu jsou počítány k zoonózám. V praxi se setkáváme s tím, že některé kočky jsou snad proti svrabu přirozeně odolné, a i když žijí v promořeném prostředí, neonemocní. Je to ale spíše výjimka a nelze na ni spoléhat.

Obezita u koček.

Většina majitelů koček nepřikládá tomuto problému takovou vážnost, jakou si zaslouží. Obezita přichází pozvolna, nejdříve si řeknete, ta naše kočička nějak přibrala, potom- není ten náš tlouštík roztomilý a nakonec kočka opravdu trpí, protože je obézní. Nadváha je problém, který je třeba brát velmi vážně. Většinou tento problém začnou majitelé koček brát vážně až v případě, kdy je na tuto skutečnost upozorní veterinář. Obezita má za následek spoustu onemocnění koček, k nimž především patří cukrovka, onemocnění jater, choroby srdce a slinivky, problémy s pohyblivostí a nejzávaznější problém – předčasné úmrtí a to až o dva roky.

Obezitou trpí nejvíce kastrované kočky. U těchto koček to je způsobeno hlavně tím, že kočka má spokojený a klidný život a pokud je to kočka žijící výhradně v bytě, omezí svou aktivitu jen na polehávání a docházení pouze k misce s krmivem. Obézní kočky mají problém i s čištěním a pečováním o svou srst a to může vést i ke kožním problémům. Kastrovanou kočku je potřeba krmit speciální stravou určenou výhradně pro kastráty a zvýšit množství pohybu. V žádném případě nepodávat kočkám žádné pamlsky a neustoupit jejich loudění. Existuje krmivo dietní, ale toto krmivo musí doporučit veterinární lékař po prohlídce kočky.

Jak na dietu? Kočkám v žádném případě nemůžete předepsat radikální dietu. Kočky mají velmi citlivý metabolismus a tak je třeba zavést redukční dietu postupně v období sedmi až deseti dnů. Kočka nesmí mít k dispozici krmení po celý den, je třeba zavést pevné doby krmení a kočku krmit tak, že se rozdělí dávka na jeden den do tří i více porcí. Misku s krmivem nechejte kočce přibližně 20 minut, potom jí krmivo odeberte. Krmivo můžete dávat pokaždé na jiné místo v bytě, už tím, že ho kočka bude muset pohledat jí dopřejete trochu pohybu navíc.

Hubnutí je běh na dlouhou trať. V ideálním případě kočka zhubne přibližně o jedno procento své tělesné hmotnosti za týden, to znamená jen několik gramů. Pokud chcete úbytek na váze přesně dokumentovat, pořiďte si dětskou nebo větší kuchyňskou váhu.

foto k článku obezita u koček Všem by mělo být jasné, že tlusté kočky nejsou zdravé a trpí. Nadměrné krmení, stále plné misky, podávání různých dobrot, nejsou známkou lásky a péče, ale nezodpovědnosti. Kočičí dieta jistě klade velké nároky na zvíře, ale ukázněný musí být především majitel. Pokud by se vám zdálo, že kočka nehubne ani při dodržované dietě, je nejlepší obrátit se na veterináře a požádat o radu než polovičatě experimentovat.

Jak se pozná, že je kočka tlustá?

Jestli je kočka skutečně tlustá nejlépe posoudí veterinář, ten má i možnost zjistit, zda je nadváha způsobena nesprávnou výživou, nebo zda ji způsobilo onemocnění, psychické problémy či traumata. Veterinář ohmatá žebra a jiné kostnaté části těla kočky. V ideálním případě by měla být žebra dobře hmatatelná a pokrytá jen tenkou vrstvou tuku, kyčle by měly být rovněž dobře hmatatelné a vypolštářované vrstvou tuku. Mezi zadníma nohama by měla být hmatatelná jen minimální vrstva tuku.

Žebra tlusté kočky se dají nahmatat obtížněji, břicho má tlusté, kulaté a nelze najít pas. Mezi nohama a všude na těle jsou znatelné tukové polštáře.

Jako kočka a pes ?

foto k článku jako kočka a pes? Tak toto slovní spojení označující nepřátelství si vymyslel člověk.Je tomu ale opravdu tak?Jsou psi nepřátelé koček,nebo kočky nepřátelé psů?Příroda nezná pojem“úhlavní nepřátelství“,ale má své železné zákony.Ve volné přírodě by si psi a kočky vybírali různé životní prostory a i jinak by si šli navzájem z cesty.Oba druhy mají naprosto odlišné doby lovu i lovecké návyky,i složení potravy je rozdílné.Soužití s člověkem je ovšem naučilo vzájemně se přizpůsobovat.Vrozené povahy jsou ale stále stejné a vztahy mezi psem a kočkou bezpochyby obsahují zárodky konfliktů způsobené především rozdílnou řečí těla a různých reakcí,ale i kvůli nesprávnému chování člověka.

foto k článku jako kočka a pes? Jak se tedy orientovat v řeči těla?Kočka dává prudkým šviháním ocasu najevo podrážděnost,pes naopak projevuje přátelské city.Pokud kočka přiloží uši těsně k hlavě vyjadřuje tím,že už se opravdu zlobí,zatímco u psa toto gesto znamená podřízenost svému pánovi.Předení kočky si může pes vyložit jako vrčení.Pokud se pes hravě a přátelsky naladěný přiřítí ke kočce,bude to kočka považovat za ohrožení.Když si pes lehne na záda vyjadřuje tím pokoru,kočka ale nezná pokoru ani podřízenost a když si při obraně lehne na záda,bude bojovat i dál jako o život všemi prostředky.Když pes zvedne tlapku,znamená to,že si chce hrát,kočka zvedá tlapku,když je připravena k boji.Pokud se dá kočka před psem na útěk,vyvolá u psa lovecký pud a pokud se nezachrání rychlým útěkem na strom, nebo jiným způsobem,má špatné vyhlídky.Psi jsou rychlejší a většinou i těžší.

foto k článku jako kočka a pes? Pes a kočka mají vlastní povahy,speciální záliby a nelibosti.Jsou ale schopni žít společně,navzájem se tolerovat a respektovat a v mnoha případech být i skutečnými přáteli. Pokud si ke své kočičce chcete pořídit pejska,je nejlepším řešením štěně.Štěně nemá žádné zkušenosti s pronásledováním koček, a proto bude kočku považovat za přirozeného kolegu.Mladého psa můžete také snáze vychovávat a naučit ho správně porozumět „kočičí řeči“. Nového psa představujte kočce velmi opatrně.Hlavně vy musíte být klidní a uvolnění,aby se váš klid přenesl na obě zvířata.Při výběru pejska berte ohled na povahu kočky.Temperamentní a přístupné kočky si porozumí skoro se všemi psy,ale plaché kočky potřebují spíše klidného a zdrženlivého psa.I když si obě zvířata dobře porozumí,nezapomeňte kočce vytvořit klidné místo a úkryt,kam za ní pes nemůže.Kočka musí vědět,že může utéct,když bude mít pocit, že ji pes utiskuje,nebo prostě nebude mít na hravé štěně dostatek trpělivosti.

Je věcí nás lidí vytvořit kočce a psovi skvělé podmínky pro společný život a tak potom vznikají opravdová přátelství a pořekadla „jako pes a kočka“ztrácí na významu.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Upozornění pro majitele stránek i pro čtenáře.

(Jana, 26. 8. 2013 16:19)

Není vám vůbec blbé, že si klidně stahujete z mého webu, aniž by jste se aspoň zeptali? Asi to budu muset řešit jinou cestou.
Takže pro všechny vaše čtenáře, jestli se chcete dozvědět o kočkách víc, navštivte můj web, který si celý dělám sama a nestahuji od ostatních. www.jamis-kocky.net Jana